godziny pracy biura:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00

NIP: 525-00-12-521
Tel: 22 322 82 00
Fax 22 322 82 09
e-mail: sbm@sbm.waw.pl

Regulamin Walnego Zgromadzenia Członków SBM "Żoliborz”

REGULAMIN WALNEGO ZGROMADZENIA CZŁONKÓW SBM „ŻOLIBORZ”

 

 

Walne Zgromadzenie SBM „Żoliborz”  działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze ( t.j. Dz. U. 4.12.2013r. poz. 1443) ,ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ( t.j. Dz. U. 17.10.2013r. poz. 1222) oraz Statutu Spółdzielni.

 

§ 1

 

OTWARCIE, WYBÓR PREZYDIUM ORAZ PRZYJĘCIE PORZĄDKU OBRAD

 

1.    Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera Przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony członek Rady Nadzorczej, który stwierdza prawidłowość zwołania Walnego Zgromadzenia i jego zdolność do podejmowania uchwał.

2.    Otwierający obrady zarządza wybór prezydium w składzie: Przewodniczący i Sekretarz. W razie zgłoszonych kandydatur, Walne Zgromadzenie może poszerzyć skład Prezydium o mężów zaufania (asesorów), w liczbie nie większej niż dwóch.  Członkowie Zarządu nie mogą być członkami Prezydium WZC.

3.    Po dokonaniu wyboru Prezydium, obrady prowadzi Przewodniczący Walnego Zgromadzenia.

4.    Przewodniczący zarządza głosowanie w sprawie przyjęcia proponowanego porządku obrad.

5.    Walne Zgromadzenie może przegłosować skreślenie z porządku obrad poszczególnych spraw lub ich odroczenie do następnego Walnego Zgromadzenia, a także zmianę kolejności rozpatrywania spraw objętych porządkiem obrad.

6.    Po ewentualnym skreśleniu lub zmianie kolejności rozpatrywanych spraw, porządek obrad zostaje poddany pod głosowanie.

 

§ 2

 

KOMISJE WALNEGO ZGROMADZENIA

 

1.    Walne Zgromadzenie wybiera ze swojego grona następujące komisje:

1)     Komisję Mandatowo – Skrutacyjną, której zadaniem jest ustalenie stanu obecności członków na Zgromadzeniu, obliczenie wyników głosowań i podanie tych wyników Przewodniczącemu oraz wykonanie innych czynności technicznych związanych z obsługą głosowań, zgodnie z regulaminem stanowiącym załącznik Nr 1 do niniejszego regulaminu;

2)     Komisję Wnioskową, której zadaniem jest zebranie, uporządkowanie i przedstawienie zebranym wniosków zgłoszonych przez członków podczas


3)     obrad Walnego Zgromadzenia, zgodnie z regulaminem stanowiącym załącznik Nr 2 do niniejszego regulaminu,

4)     inne komisje w miarę zaistniałych potrzeb.

2.    Komisje podejmują swoje ustalenia zwykłą większością głosów, przy czym każdy członek komisji ma jeden głos. W przypadku równej liczby głosów przeważa głos przewodniczącego komisji.

3.    Na wniosek Prezydium, Walne Zgromadzenie może podjąć uchwałę porządkową o odstąpieniu od wyboru Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej lub Komisji Wnioskowej i powierzyć zadania komisji Prezydium.

 

§ 3

 

PROWADZENIE OBRAD

 

1.    Po przedstawieniu sprawy zamieszczonej w porządku obrad Przewodniczący otwiera dyskusję.

2.    Przewodniczący udziela uczestnikom głosu w kolejności zgłaszania się do dyskusji nad danym punktem porządku obrad. Członkowie Rady Nadzorczej oraz Zarządu uprawnieni są do zabierania głosu poza kolejnością. Dotyczy to również obecnych na Zgromadzeniu przedstawicieli Krajowej Rady Spółdzielczej i Związku Rewizyjnego.

3.    Przewodniczący Walnego Zgromadzenia ma prawo zwrócić uwagę mówcy, który odbiega od zapowiedzianego tematu wystąpienia lub przekracza czas uchwalony dla przemówień. W przypadku nie zastosowania się do tych uwag, przewodniczący Zgromadzenia może odebrać mówcy głos.

4.    W sprawach formalnych Przewodniczący udziela głosu poza kolejnością.

5.    Za wnioski w sprawach formalnych uważa się wnioski dotyczące:

- sposobu obradowania i głosowania;

- głosowania bez dyskusji;

- przerwania dyskusji;

- zamknięcia listy mówców;

- ograniczenia czasu przemówień;

- kolejności i sposobu załatwiania wniosków;

- zarządzenia przerwy w obradach i innych spraw porządkowych.

6.    Wnioski i oświadczenia wraz z uzasadnieniem mogą być zgłaszane ustnie do protokołu. Na żądanie Przewodniczącego należy składać je na piśmie. Każdy członek ma prawo złożenia oświadczenia na piśmie, które powinno zostać dołączone do protokołu.

7.    Po zakończeniu dyskusji nad odpowiednim punktem porządku obrad i wysłuchaniu ewentualnej odpowiedzi Przewodniczący poddaje wnioski pod głosowanie.

8.    Za zgodą obecnych dyskusja może być przeprowadzona nad kilkoma punktami porządku obrad łącznie.

9.    Zakończenie Walnego Zgromadzenia następuje po wyczerpaniu przyjętego porządku obrad.

10.Obrady Walnego Zgromadzenia zostają przerwane na skutek podjętej uchwały o jego przerwaniu bez wyczerpania porządku obrad. Uchwała powinna określać termin zwołania i kontynuacji przerwanych obrad.


§ 4

 

PODEJMOWANIE UCHWAŁ

 

1.    Głosowanie jawne odbywa się przez podniesienie mandatu.

2.    Głosowanie tajne odbywa się przez włożenie karty do urny.

3.    W przypadku powierzenia czynności technicznych związanych z obsługą głosowań firmie zewnętrznej, głosowanie odbywa się za pośrednictwem udostępnionych urządzeń do głosowania.

4.    Na żądanie 1 /5 liczby członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu, zarządza się wybory tajne w sprawie objętej porządkiem obrad, choćby wymóg głosowanie tajnego nie wynikał ze Statutu lub ustawy.

5.    Przy zapisie uchwał w protokole należy podać łączną liczbę głosów uczestniczących w głosowaniu, liczbę głosów oddanych „za” uchwałą, „przeciw” uchwale oraz liczbę głosów „wstrzymujących się”.

6.    Przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały uwzględnia się tylko głosy oddane za i przeciw uchwale.

7.    Członek Spółdzielni i Zarząd Spółdzielni mogą zaskarżyć do właściwego Sądu każdą uchwałę Walnego Zgromadzenia z powodu jej niezgodności z przepisami prawa i postanowieniami Statutu, w trybie przewidzianym w Prawie Spółdzielczym. Uchwałę dotyczącą wykreślenia lub wykluczenia może zaskarżyć tylko wykreślony lub wykluczony członek Spółdzielni.

 

§ 5

 

TRYB PRZEPROWADZANIA WYBORÓW

 

1.    Wybory Prezydium oraz członków komisji odbywają się jawnie spośród nieograniczonej liczby osób zgłoszonych przez obecnych na Walnym Zgromadzeniu.

2.    Wyboru Prezydium dokonuje się oddzielnie dla każdego członka Prezydium, natomiast wybór członków komisji może nastąpić łącznie, o ile żaden z przedstawicieli się temu nie sprzeciwi.

3.    Wyboru do organów Spółdzielni odbywają się tajnie spośród nieograniczonej liczby osób zgłoszonych przez obecnych na Walnym Zgromadzeniu.

4.    Zgłoszenie kandydatur odbywa się ustnie do protokołu z podaniem imienia i nazwiska kandydata.

5.    Listę kandydatów sporządza osoba prowadząca Walne Zgromadzenie lub osoba przez nią wyznaczona.

6.    Osoba zgłoszona powinna wyrazić do protokołu zgodę na kandydowanie.

7.    Przed głosowaniem kandydaci mogą dokonać krótkiej prezentacji, a członkowie mogą im zadawać pytania.

8.    W głosowaniu jawnym, głosowanie polega na podniesieniu mandatu za kandydaturą osoby, na którą członek Spółdzielni oddaje głos.

9.    Szczegółowy tryb głosowania tajnego nad uchwałami w sprawie powołania i odwołania członków Rady Nadzorczej i Zarządu określa Regulamin Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej.


§ 6

 

PROTOKOŁOWANIE OBRAD I OBSŁUGA TECHNICZNA

 

1.    Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują Przewodniczący i Sekretarz. Protokół powinien zawierać datę, stwierdzać prawomocność jego zwołania, liczbę wydanych mandatów, porządek obrad, omówienie treści wystąpień i przebiegu dyskusji, treść głosowanych uchwał i przyjętych wniosków.

2.    Do protokołu należy dołączyć:

- sprawozdania Rady Nadzorczej, Komisji Rewizyjnej, Zarządu wraz z sprawozdaniem finansowym i bilansem, plan gospodarczo – finansowy na dany rok oraz protokoły: Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej i Komisji Wnioskowej, a także listę obecności uczestników Walnego Zgromadzenia.

3.    Obsługę techniczną Walnego Zgromadzenia prowadzi Biuro Zarządu. Zarząd może powierzyć obsługę techniczną Walnego Zgromadzenia firmie zewnętrznej.

 

§ 7

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

1.    Postępowanie dotyczące procedury obrad Walnego Zgromadzenia, a nie sprecyzowane w niniejszym regulaminie, rozstrzyga Przewodniczący.

2.    Od decyzji Przewodniczącego służy odwołanie do pełnego składu Prezydium.

3.    Regulamin niniejszy wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Walne Zgromadzenie w dniu 18 czerwca 2015 r. i uchyla dotychczas obowiązujący Regulamin Walnego Zgromadzenia Członków SBM Żoliborz z dnia 14 czerwca 2011 r.

dodano: 2013-04-05

projekt i wykonanie - motta.com.pl - 2013